W związku z zgłaszanymi przestępstwami , których ofiarami stają się osoby starsze i samotne Komisariat Policji VII w Krakowie przy os. Złotej Jesieni 11C, zwraca się do Państwa z apelem o zwrócenie szczególnej uwagi na takie osoby. Są one narażone w największym stopniu na bezwzględność działania sprawców, którzy niejednokrotnie podszywają się pod pracowników instytucji ogólnego zaufania społecznego takich jak: Policji, PCK, Pomocy Społecznej, pracowników ZUS, Ubezpieczalni, administracji mieszkańców, pracowników gazowni, elektrowni, wodociągów, telekomunikacji itp.
Działania sprawców polegają na wykorzystaniu łatwowierności osób starszych „odczyt liczników wody, prądu, gazu lub kontrola stanu tych instalacji”, „dostarczenie pism urzędowych, dotyczących przyznania świadczeń pieniężnych, wygranych losowych oraz rekompensat z innego tytułu”. Innym sposobem działania sprawców jest np. „pozostawienie wiadomości dla sąsiada i prośba o przybory do pisania”. Sprawcami tych czynów są nie tylko mężczyźni, lecz również kobiety. Działanie sprawcy lub sprawców jest ukierunkowana na wejście do mieszkania, a następnie odwrócenie uwagi domownika i dokonanie kradzieży rzeczy małogabarytowych, takich jak pieniądze, biżuteria, lub też wyłudzenie pieniędzy za fikcyjne rachunki lub wygrane.
Realne niebezpieczeństwo występuje, także w czasie wizyt, gdzie jedna osoba oferuje do sprzedaży towar, skutecznie blokując domownika, w jednym pomieszczeniu, gdy druga, w tym czasie plądruje inne pomieszczenia dokonując kradzieży pieniędzy lub rzeczy wartościowych. Innym sposobem działania sprawców, który nasilił się w ostatnim czasie jest nawiązywanie kontaktu telefonicznego i przedstawianie się jako ktoś z rodziny – tzw. oszustwo „Na wnuczka”. Informują oni o wyjątkowej sytuacji życiowej i proszą o pożyczenie znacznej kwoty pieniędzy, przy czym informują, iż po odbiór pieniędzy zgłosi się ich znajomy – osoba nieznana rozmówcy. Nowym udoskonalonym sposobem „na wnuczka”, który pojawił się w ostatnim czasie jest oszustwo „Na policjanta CBŚ”. W takim przypadku, do starszej osoby dzwoni sprawca, podając się jako oficer Policji z informacją, że rozpracowuje szajkę oszustów i prosi o dalszą współpracę i podając dalsze wskazówki ofierze. Takie działanie zazwyczaj kończy się na przekazaniu pieniędzy fałszywemu policjantowi. Osoby orientują się , że zostały oszukane dopiero po pewnym czasie, gdy sprawcy oddalili się z miejsca zdarzenia.Tak więc apelujemy, aby w przypadkach wątpliwości, co do osób przebywających na klatach schodowych usiłujących dostać się do mieszkań, osób nieznanych choćby z widzenia, abyście Państwo powiadomili telefonicznie oficera dyżurnego naszej jednostki pod numerem telefonu 12-61-52-911 lub skrócony 997 albo alarmowy 112, z każdego telefonu komórkowego, a my ze swojej strony podejmiemy niezwłocznie odpowiednie czynności. Z doświadczenia wiemy, że wzmożona czujność sąsiedzka oraz szybkie, nawet anonimowe przekazanie informacji jest najlepszym zabezpieczeniem Waszego mienia.