Serdecznie zapraszamy do udziału w wydarzeniach w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa – „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” w dniach 17-18 września 2016r. Poniżej szczegółowy harmonogram.
sobota 17 września
godz. 10:00-14:00 – zwiedzanie wystaw
„Wielkie postaci na wielkich obrazach”; „Zachowane forty austriackie w Nowej Hucie”; „I wojna światowa w rejonie krzesławickich wzgórz”; „Pamięci pomordowanych w Krzesławicach w latach 1939-1941”; „8 °C”
godz. 19:00-21:00
„Rozmowa” to koncert poświęcony twórczości Jacka Kaczmarskiego.
Wybrane utwory w nowych interpretacjach i aranżacjach.
Wykonawcy: Tomasz Wachnowski – gitara, śpiew; Zbigniew Grzyb – gitara, śpiew; Piotr Domagała – gitara; Oleg Dyyak – akordeon, klarnet, perkusja, duduk; Weronika Grzyb – śpiew. Koncert odbędzie się na placu koszarowym, MDK Fort 49 „Krzesławice”, os. Na Stoku 27b.
Zaproszenia na koncert można otrzymać od dn. 29 sierpnia.
niedziela 18 września
godz. 10:00 -14:00 – zwiedzanie wystaw
„Wielkie postaci na wielkich obrazach”; „Zachowane forty austriackie w Nowej Hucie”; „I wojna światowa w rejonie krzesławickich wzgórz”; „Pamięci pomordowanych w Krzesławicach w latach 1939-1941”; „8 °C”
godz. 10:00-12:00 – Tajemnicza historia Fortu 49 „Krzesławice” – zwiedzanie z przewodnikiem. Prezentacja obiektu: historia, działalność MDK.
godz. 10:00-13:00 Forteczna bitwy o czako kanoniera. Gra terenowa z zadaniami dla dzieci z rodzicami.
Wstęp wolny. Serdecznie zapraszamy!
Program Europejskich Dni Dziedzictwa na: www.edd.nid.pl
Europejskie Dni Dziedzictwa- co to za wydarzenie.
Jest to najważniejsze święto dziedzictwa materialnego i niematerialnego obchodzone w Europie. Idea została zapoczątkowana we Francji jako Dni Otwartych Zabytków, podczas których po raz pierwszy mogli bezpłatnie zwiedzać obiekty niedostępne na co dzień. Z czasem inicjatywa została rozszerzona o inne państwa. Obecnie Europejskie Dni Dziedzictwa są organizowane w 50 krajach Europy pod auspicjami Rady Europy i Komisji Europejskiej.
Polska przyłączyła się do organizacji Europejskich Dni Dziedzictwa w 1993 roku. Instytucją odpowiedzialną za ogólnopolską koordynację programu jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Raz do roku w całym kraju, podczas dwóch wrześniowych weekendów, udostępniane są bezpłatne wejścia do miejsc historycznych i zabytków, muzeów, organizowane są liczne wydarzenia i przedsięwzięcia, które mają na celu przybliżenie uczestnikom dobra kultury, nauki i sztuki pozostawione przez poprzednie pokolenia.
Zadaniem EDD jest pokazywanie i promocja ochrony lokalnego dziedzictwa kulturowego, opowiadanie mieszkańcom o historii i wartości ich małych ojczyzn, budowanie poczucia wspólnot, a przede wszystkim edukacja, która odbywa się poprzez spędzanie czasu w atrakcyjny sposób w otoczeniu dziedzictwa kulturowego. Ważne jest by od najmłodszych lat uczyć poszanowania dla spuścizny naszych przodków i środowiska, w którym żyjemy. Zależy nam, aby poprzez włączenie się we wspólne działania, którym jest projekt EDD, każdy mógł poczuć, że uczestniczy w ważnym wydarzeniu odbywającym się co roku, we wrześniu w całej Europie.
Hasło przewodnie EDD 2016 „Gdzie duch spotyka się z przestrzenią- świątynie, arcydzieła pomniki.
Z biegiem czasu formuła inicjatywy została rozszerzona i od 2007 roku kolejne wydania EDD mają swoje tematy przewodnie. Poprzez tegoroczne hasło organizatorzy chcieli zwrócić uwagę na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią. Każda społeczność lokalna ma swoją odrębną historię i swoją tradycję, często upamiętnioną w materialnej formie w postaci budowli sakralnych, pomników czy arcydzieł architektury i sztuki.
EDD jest okazja do odkrywania i propagowania wyjątkowości regionu.