W czwartek, 15 września 2016 r., rozpocznie się cykl debat o wizji rozwoju miasta „Kraków dla pokoleń”. Podczas pięciu moderowanych spotkań mieszkańcy będą można zabrać głos w ważnych dla przyszłości Krakowa sprawach. Pierwsza debata odbędzie się w czwartek 15 września o godzinie 18.00 w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Wstęp wolny.
Projekt „Kraków dla pokoleń” skierowany jest do wszystkich mieszkańców zainteresowanych rozmową o kierunkach rozwoju miasta. Wypowiedzieć się w tym temacie można zarówno w internecie, jak i podczas organizowanych w przestrzeni miasta spotkaniach – w ten sposób zapowiedział otwarcie projektu „Kraków dla pokoleń” Jacek Majchrowski w dniu, w którym został najdłużej urzędującym prezydentem miasta, pobijając rekord Juliusza Lea. Projekt „Kraków dla pokoleń” zakłada pięć moderowanych spotkań w czterech obszarach tematycznych:
1. „Nasz Kraków” – miasto wygodne dla ludzi,
2. „Kraków dla gości” – miasto przyjazne gościom,
3. „Kraków dla dzieci” – najmłodsi inwestycją w przyszłość,
4. „Wielki Kraków” – miasto jako metropolia przyszłości.
Terminy oraz tematyka debat:
15 września – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, sala Miedziana (Rynek Główny 35) – „Nasz Kraków”;
22 września – Kinoteatr Wrzos (Jana Zamoyskiego 50) – „Wielki Kraków”;
29 września – Dworek Białoprądnicki (ul. Papiernicza 2) – „Kraków dla gości”;
6 października – NCK (al. Jana Pawła II 232) – „Kraków dla naszych dzieci”;
13 października – Muzeum Historyczne Miasta Krakowa, sala Fontany (Rynek Główny 35) – podsumowanie.
Wszystkie spotkania odbędą się o godzinie 18.00.
Uczestnikami najbliższej debaty, która odbędzie się 15 września, będą:
prof. dr hab. inż. Ryszard Tadeusiewicz – kierownik Katedry Automatyki i Inżynierii Biomedycznej, Wydział Elektrotechniki, Automatyki, Informatyki i Inżynierii Biomedycznej, AGH;
dr n. med. Renata Godyń-Swędzioł – dyrektor Szpitala im. G. Narutowicza w Krakowie
dr hab. Anita Ewa Bokwa – Uniwersytet Jagielloński, Wydział Biologii i Nauk o Ziemi, Instytut Geografii i Gospodarki Przestrzennej, Zakład Klimatologii;
Bogusław Kośmider – Przewodniczący Rady Miasta Krakowa;
Andrzej Zdebski – prezes zarządu Krakchemia S.A.
Debaty są otwartymi spotkaniami, a udział w nich nie wymaga potwierdzania obecności. Wraz z moderatorem i panelistami konferencji, ich uczestnicy spróbują odpowiedzieć m.in. na pytania: w jakim mieście przyjdzie mieszkać nam, naszym dzieciom i wnukom; czy możemy przewidzieć, co ich czeka za kilkadziesiąt lat; czy możemy dziś zaplanować im przyszłość; czy nasze dzisiejsze plany i decyzje będą przez nich akceptowane.